Historikisht, të gjitha perandoritë bien ose përplasen në ndonjë perandori tjetër … dhe pastaj bien. Ne nuk e përdorim termin “perandori” për të përshkruar shtetet-kombe.

Pavarësisht nga ajo që ne i quajmë disa vende, ata janë ende në gjendje të projektojnë fuqinë jashtë kufijve të tyre, qoftë globalisht (si Shtetet e Bashkuara) ose rajonale (si Irani).

Por kur është fjala për të mbrojtur terrenin e tyre, disa vende thjesht nuk do të rrokullisen për ndonjë arsye, transmeton lajmi.net.

Këto janë ato vende:

1. Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Çdo pushtues i Shteteve të Bashkuara nuk po përballet vetëm me ushtrinë amerikane, po përballen me të gjithë 330 milionë amerikanë. Po, ka më shumë armë se sa njerëzit në SHBA – dhe kjo është vetëm duke marrë parasysh armët që njohim . Amerikanëve u lejohet të hartojnë dhe të ndërtojnë armët e tyre në shumë shtete, pa u dashur ndonjëherë të regjistrohen. Kjo do të thotë që çdo amerikan me një arsenal mund të rekrutojë dhe trajnojë grupin e tyre të Wolverines.

Shumë qytete të mëdha tashmë janë të organizuara. Dhe të armatosur. Dhe gati për të vrarë përsëri sapo lufta të trokasë në derë.

Albuquerque, Houston, Oklahoma City, Detroit, Baltimore, New York City – nëse pushtimi lëviz nga lindja në perëndim ose nga perëndimi në lindje, ka shumë pika presioni që pushtuesit duhet të sigurojnë përpara se të lëvizin. E cila sjell një pikë tjetër: Amerika është e madhe.

Katër zonat tona kohore përmbajnë shtatë rajone të ndryshme klimatike, për të mos përmendur gjithçka nga malet e larta deri në moçalet, kënetat deri në shkretëtira, dhe në disa vende të sheshtë. Vetëm duke shkuar nëpër lumin e fuqishëm Misisipi pa një urë është e mjaftueshme për të vrarë një copë të mirë të një ushtrie, ndërsa banorët e East St. Louis e përdorin atë si praktikë të synuar.

Kur pushtuesit të dalin nga tiparet aktuale gjeografike të Shteteve të Bashkuara, pushtuesi do të hyjë në disa nga qytetet më të mëdha në botë, tre prej të cilave janë në krye në aspektin e popullsisë, dhe shumë janë të mbushur me grupet e lartpërmendura dhe grupet ekstremiste të dhunshme.

A keni parë ndonjëherë në ndërtesat e qytetit të Nju Jorkut dhe vetëm imagjinoni se si do të ishte për të pushtuar, pushtuar dhe mbajtur një qytet kaq popullor dhe kaq të madh në përmasa dhe shkallë?

2. Rusia

Kjo shkon përtej mitit të “Dimrit të Përgjithshëm” (edhe pse kjo patjetër do të ishte një faktor për shumicën e vendeve pushtuese). Rusia projekton pushtet në rajon, por forcat e saj të armatosura nuk janë aq të mëdha sa Putini po e bën atë të fundit.

Por nëse pushtohen, Rusia nuk duhet të projektojë asgjë dhe rezistenca e saj legjendare mund të lulëzojë, madje edhe në mes të dimrit të ngrirë rus. Pushtimi i Rusisë, siç e di çdo student i historisë, është një gjë shumë e vështirë.

Ekzistojnë 11 zona kohore në Rusi, vendi më i madh sipas masës tokësore. Nëse kjo nuk ishte mjaft e keqe, Rusia gjithashtu përmban çdo lloj klime të vetme që ekziston. Nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, ka të ngjarë që të keni për të luftuar çdo shtet të klientëve ish-sovjetik rreth kufijve të Rusisë. Shumë prej tyre janë ende shumë besnikë ndaj Rusisë dhe do të merrnin armë për të luftuar për miqtë e tyre rusë. Kjo vetëm shtrin gamën dhe shumëllojshmërinë e njerëzve, klimës dhe gjeografisë për t’u ndeshur. Shkretëtirat e Kazakistanit, malet dhe pyjet e rajonit të Kaukazit, dhe brigjet e ngrira të Detit të Zi dhe Kaspik

3. Afganistani

Përkundër asaj që çdo gjeneral amerikan i njëpasnjëshëm do të besonte për 17 vitet e fundit, fitorja në Afganistan nuk është ashtu siç ata e kanë pritur.

Ajo që e bën Afganistanin aq të vështirë për të kapur dhe mbajtur është para së gjithash: terrenin. Është një tas gjigant i shkretëtirës, ​​i rrethuar nga disa nga majat më të larta në botë. Çdo ushtri që një mbizotërues nuk mund të shkatërrojë mund të zhduket vetëm në male dhe të lëpin plagët e tyre deri në ardhjen e ardhshme të sezonit të luftimeve. Në kohët moderne, maja e lartë e mohon avantazhin e armaturës dhe tankeve, ashtu siç mohonte avantazhin e kalorësisë së rëndë në kohët e hershme. Shtetet e Bashkuara janë një forcë luftimi praktike në Afganistan për shkak të përparësisë së saj logjistike. Ku SHBA-të mund të marrin furnizime dhe trupa brenda dhe jashtë relativisht lehtë, britanikët sulmues në 1839 kishin një sistem shumë më pak të besueshëm. Kjo është arsyeja që u kthye vetëm një burrë me 16,000 trupa dhe pasuesit e kampit.

Kjo është arsyeja pse është kujtuar si “Katastrofa në Afganistan”.

Arsyeja më e rëndësishme që askush nuk mund ta pushtojë Afganistanin është se çdo pushtues duhet të nënshtrojë plotësisht popullsinë. E gjithë popullsia. Dhe këta njerëz janë aq të ndryshëm. Pashtun, Turkmen, Baloch, Palaw, Taxhik, dhe Uzbek, janë disa nga grupet etnike në vend. Edhe pas 17 vjetësh në vend, shumë amerikanë nuk do të pranonin faktin se një nga ato grupe etnike që sapo përmenda ishte në fakt një guri në këpucën e tyre.

Mbani anash besnikërinë talebane apo muxhahidinë për një moment dhe imagjinoni jetën e një burri të rregullt afgan. Imagjinoni të përpiqeni të nënshtroheni 34 milionë prej tyre, sepse ju duhet të bëni nëse pushtoni Afganistanin.

Mposhtja e atyre njerëzve në beteja të gjata nuk funksionoi, pyesni britanikët. Masakrimi i tyre gjithashtu nuk funksionoi, pyesni sovjetikët. Strategjia e ndërtimit të kombit amerikan nuk po vjen shkon askund.

4. Kina

A po planifikonte ushtria juaj pushtuese për të luftuar një miliard njerëz? Sepse kjo është ajo që ka të ngjarë të ndodhë duke pushtuar Kinën. Vendi më i populluar në botë tani ka 1.3 miliardë njerëz. Do të thotë se ata kanë gati të gjithë popullsinë e Shteteve të Bashkuara plus një miliard . Pasi kam shkruar këto postime për disa vite, unë e di se shumë njerëz do të më pyesin që të mendojnë se kjo nuk do të thotë se Kina ka një forcë të aftë ose të frikshme të trupave tokësore dhe se gjithçka që ata kanë përsosur taktikisht në një fushë beteje moderne është sulmeve të valëve njerëzore.

Ndërsa këto miliarda njerëz kinezë nuk kanë armë të tyre, nuk do të duhet shumë kohë që burokracia qendrore e planifikuar të fillojë shpërndarjen e armëve për të formuar një front të unifikuar kundër një pushtuesi. Ekziston një thnënie amerikane e vjetër: nëse është budallallëk dhe funksionon, nuk është budallallëk. Kjo mund të tingëllojë si hedhja e disa milion ushtarëve në një pushtues është budalla, por është vala e njeriut dhe ka gjasa të funksionojë, përcjell lajmi.net.

Kina është aq masive sa Shtetet e Bashkuara, me një klimë të ndryshme dhe karakteristika të ndryshme gjeografike. Është e rrethuar nga moti ekstrem dhe nga oqeanet në të gjitha anët, kështu që pushtuesit do të duhet të përgatiten për shkretëtirën Gobi dhe xhunglave të Azisë Juglindore, për të mos përmendur rajonet malore dhe me borë Himalaje të cilat do ta vështirësojnë mbështetjen e ajrit.

Nëse trupat pushtuese nuk masakrohen përgjatë rrugës nga bandat e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit kinez, atëherë ata vazhdojnë të luftojnë me një sërë sëmundjesh tropikale, së bashku me sëmundjet që vijnë nga mbipopullimi dhe ndotja.

Kjo është vetëm në luftën kundër një lufte konvencionale. Kinezët janë mjeshtra të heqjes së teknologjisë së huaj, kështu që një ushtri pushtuese duhet të supozojë se vendi ku po pushtojnë do të ketë të gjitha nivelet teknologjike të Shteteve të Bashkuara – dhe me fuqinë punëtore prej 750 milionë personash (duke supozuar ata nuk vdesin në një valë njerëzore) dhe ekonomi të fortë, ata janë të gatshëm të bluajnë për një kohë të gjatë.

5. India

Kjo është ndoshta e vetmja hyrje në listë që shumë lexues nuk kanë parashikuar. Por më vete, India është një vend i frikshëm për të pushtuar.

Në veri dhe në lindje shtrihen kodra malore Himalajet. Shkretëtirat e thata përbëjnë afërsisht gjysmën e rajoneve veriperëndimore të Indisë. Në jugperëndim, India është e lagur dhe tropikale, duke kufizuar vendet më të mira për të vendosur një forcë pushtuese të lindur në oqean.

Një pjesë e strategjisë së madhe detare të Indisë është që të përmbyten ujërat e saj territoriale me nëndetëse të mjaftueshme për të zhytur të dy anijet luftarake të armikut dhe zanatet e uljes së armikut, ndërsa mbytin korrierët e detit të anijeve armike. Kjo taktikë ka qenë në vend për një kohë të gjatë, që para se politika e jashtme e Kinës shkoi nga një prej “rritjes paqësore” në “tigër të përkulur”.

Meqenëse britanikët u larguan nga India në vitin 1947, ata kanë pasur nevojë të merren me Pakistanin në disa raste dhe madje kanë shkuar në luftë me Kinën një herë më parë. Që atëherë, Kina dhe Pakistani janë rritur vetëm më afër, kështu që strategjia e mbrojtjes së Indisë duhet të bazohet në idenë e luftimit të një lufte në dy fronte – dhe ata janë gati për të.

Luftimi në Indi nuk është një çështje e vogël, siç do të thotë ndoshta ndonjë gjeneral indian. Lartësia e maleve Himalaje e bën mbështetjen e ajrit shumë të vështirë, madje edhe të pamundur në kohë. India nuk mund të mbështetet ekskluzivisht në një bamirës, ​​që do të thotë se nuk mund të zgjedhë të jetë më afër SHBA-së apo Rusisë. India kujdeset për Pakistanin dhe Kinën dhe do të pranojë çdo teknologji apo veshje që i ndihmon ata të fitojnë atë luftë. Si e tillë, fuqia punëtore e tyre pa limit, dhe popullsia miliarda do t’i bënte një kundërshtar të frikshëm në çdo front. /Lajmi.net/

MUND TË JU PËLQEJNË