Përbërësit

4 filxhanë ujë të ngrohtë

6 lugë gjelle sheqer

4 lugë gjelle tharm buke

1 filxhan vaj

2 lugë kripë

10-12 filxhanë miell

Udhëzimet

Hapi 1 

Në një enë të madhe bashkojini ujin, sheqerin e tharmin. Lërini të pushojnë për 2-3 minuta.

Hapi 2

Më pas shtoni vajin, kripën e miellin dhe formojeni brumin.

Hapi 3

Fillimisht shtoni 10 filxhanë miell e më pas shtoni miell gradualisht sipas nevojës, duke përfituar një brumë të lagësht, por jo ngjitës.

Hapi 4

Brumin e fituar lëreni të pushojë për 10 minuta. Më pas punojeni me duar. Këtë veprim përsëriteni edhe 4-5 herë të tjera.

Hapi 5 

Pas kësaj periudhe keni përfituar një brumë universal, me të cilin mund të gatuani ç’të doni.

Hapi 6 

Kujdesuni që para pjekjes, pjekurinat e përgatitura me këtë brumë, t’i lyeni me të kuq të vesë e spërkatni me fara sezami ose të tjera sipas dëshirës.

Hapi 7 

Piqeni për 20-30 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.

Hapi 8 

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË