Ju jeni vërtet të njohur me fytyrën që shikon drejt jush. Por një vështrim më i afërt mund të tregojë të dhëna për shëndetin tuaj dhe me ndonjë problem që ju mund të keni.

Lëkura dhe sytë e verdhë

Kjo është verdhëz. Ndodh kur keni shumë produkte të bakterve që trupit tuaj i ndodh kur prishen qelizat e kuqe të gjakut. Është e zakonshme – dhe zakonisht e padëmshme – në foshnjat e lindura para 38 javësh, sepse mëlçia e tyre nuk është e pjekur sa duhet për të punuar ashtu siç duhet. Në të rriturit, verdhëza mund të nënkuptojë kushte më serioze, siç janë infeksionet virale (hepatiti, mononukleoza); probleme me mëlçinë, fshikëzën e tëmthit ose pankreasin; ose abuzimi me alkoolin.

‘’Plagët’’-Ato rreth buzëve dhe gojës ka shumë të ngjarë të jenë plagë të ftohta, të cilat janë shkaktuar nga virusi i herpesit tip 1. (Shumica e njerëzve me herpes oral janë infektuar nga pështymë si fëmijë ose të rritur, jo nga kontakti seksual.) Sapo të merrni virusin, ai qëndron me ju. Ato mund të shpërthejnë kur jeni i sëmurë, në ankth ose keni qëndruar shumë gjatë në diell. Zakonisht largohen vetë, por janë të shpeshta, mjeku juaj mund të sugjerojë ilaçe.

Buzë të plasaritura- Të gjithëve u ndodhin të kenë buzë të thata ose të plasaritura herë pas here, veçanërisht në dimër. Por ndonjëherë, buzët e thata janë një shenjë e një çështje shëndetësore, si dehidratimi – kur trupi juaj nuk ka ujë të mjaftueshëm. Mund të jenë gjithashtu një reaksion alergjik ose reagim ndaj një ilaçi, siç janë steroidet.

Gunga të verdha në qepallë-Këto gunga të verdha të ngritura mbi dhe rreth qepallave tuaja të sipërme dhe të poshtme quhen xanthelasmata. Ato janë bërë nga kolesteroli, dhe përderisa nuk ju pëlqen pamja e tyre, ato nuk janë të rrezikshme ose të dhimbshme dhe zakonisht mund të hiqen. Por ato mund të jenë një shenjë që ju keni më shumë të ngjarë të merrni sëmundje në zemër ose të keni një atak në zemër, kështu që është një ide e mirë për të parë mjekun tuaj.

Rënia e qimeve- Nëse jeni duke humbur qerpikët ose vetullat, së bashku me flokët tuaj, mund të jetë një shenjë e një gjendjeje të quajtur alopecia areata. Ndodh kur sistemi juaj imunitar gabimisht sulmon gjëndrat e flokëve tuaj. Nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar, por bisedoni me mjekun tuaj për ilaçe që mund të ndihmojnë flokët tuaj të rriten.

MUND TË JU PËLQEJNË