Pesë përfitimet absolute për shëndetin janë këto.

Stimulon tretjen dhe forcon sistemin imunitar! Kjo është arsyeja pse ananasi është i mirë për shëndetin tuaj. Ne mund ta konsumojmë atë në formë natyrale si frut por edhe si lëng. Pesë përfitimet absolute për shëndetin janë këto.

Sidomos nëse vuajmë nga probleme të tretjes, ananasi mund të jetë shumë i dobishëm. Ai është i pasur me fibra dhe për këtë arsye na lejon të luftojmë probleme të tilla si kapsllëku, hipertensioni, arterioskleroza dhe sindromi i zorrëve nervoze.

Është i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar. I pasur me vitaminë C, ai ka aftësinë për të forcuar sistemin imunitar. Falë fuqisë së saj antioksidante, ai gjithashtu kundërvepron radikalët e lirë.

– Lufton të ftohtin. Falë vetive të tij, ananasi është ideal për të luftuar probleme të tilla si kolla dhe ftohjet. Ndihmon trupin të heqë qafe gëlbazën dhe mukozën që shpesh akumulon në traktin respirator.

Mund të parandalojë kancerin. Burim i pasur i bromelainit, beta karoteni, vitaminë A, flavonoidet dhe magnezi. Falë këtyre vetive, ananasi mund të luftojë kancerin.

MUND TË JU PËLQEJNË