Studime të shumta kanë gjetur një lidhje midis konsumimit të dredhëzave dhe përmirësimit të shëndetit kardiovaskular .

Dredhëza përmban pigmentin anthocyanins , i cili mund të luajë rol të madh në reduktimin e inflamacionit, stresin oksidativ, presionin e gjakut dhe madje edhe përmirësimin e kolesterolit, njofton Klan Kosova.

“Ndërsa është shumë herët për të deklaruar nëse dredhëza mund të zvogëlojë presionin e gjakut, një studim premtues tregoi efektet potenciale të zgjerimit të enëve të gjakut”, nutritionisti Lily Soutter.

“Studimi përdori ekstrakte të ujit të fletës së luleshtrydhe dhe tregoi një përmirësim në qarkullimin e gjakut brenda unazave aortale të kafshëve”.

MUND TË JU PËLQEJNË