Sipas miteve thuhet se nëse jeni me diabet, ëmbëlsirat dhe ushqimet e ëmbla duhet t’i reduktoni. Por, kjo jo çdo herë është e vërtetë.

“Fjalët se të gjitha ëmbëlsirat nuk duhet t’i keni në tryezë nëse jeni diabetik, nuk janë asgjë tjetër përveç mite” tha Jackie Mills, autor i librit “Big Book of Diabetic Desserts”

Nëse karbohidratet zvogëlohen nga 30 deri në 45 gram për vakt, atëherë është në rregull tha Mills.

Nëse dëshironi një trajtim me dietë të ëmbël, ju mund të shijoni fruta të freskëta ose një pjesë të vogël të qershive të thata ose të kastravecëve të thatë.

Kombinimi ideal mund të jetë: kos grek me proteina, i mbushur me fruta të freskëta, arra të copëtuara, një filxhan manaferra me bajame të pjekura, feta molle ose banane me gjalpë. Këto produkte e ndalojnë rritjen e sheqerit në gjak.

Receta e ëmbëlsirës për ata që kanë diabet

Çokollatë e errët

Koha e përgatitjes: 10 minuta (plus koha e ftohjes), koha gatimi: 0 minuta

1 avokado të madhe e të pjekur

3 lugë jo-sheqer shtohet mjedër ose bllokim i zi butë

2 lugë pa pluhur kakao jo të ëmbël

½ lugë çaji ekstrakt i pastër vanilje

¼ lugë çaji plus ⅛ lugë çaji kripë deti

¼ lugë çaji uthull të verës së kuqe të përzier me mjedër ose uthull balsami të moshës

Udhëzime

1. Vendosni avokado, pluhur kakao, ekstrakt vanilje, kripë dhe uthull në tasin e një mikseri elektrik. Përzierje e lehtë rreth 2 minuta.

2. Transferoni pudingun në enët e vogla ëmbëlsirë.

Receta ribotohet me lejen e “The All-Natural Diabetes Cookbook, botimi i dytë”, nga Jackie Neëgent, botuar nga Shoqata Amerikane e Diabetit.

MUND TË JU PËLQEJNË