Një ëmbëlsirë e shijshme si kjo, bëhet gati shumë shpejt!

Përbërësit:

2 gota sheqer

3 gota gjalpë të pastër

3/4 e filxhanit çaj i pjekur kako pluhur

1/2 lugë çaji pluhur pjekje

1/2 lugë çaji sodë pjekje

1 lugë çaji kripë

2 vezë

1 filxhan qumësht

1/2 filxhan vaj perimesh

2 lugë çaj ekstrakt vanilje

1 filxhan ujë të vluar

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 350 gradë F (175 gradë C).

Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin, miellin, kakaon, pluhurin e pjekjes, sodë buke dhe kripë. Shtoni vezët, qumështin, vajin dhe vaniljen, përzieni për 2 minuta me shpejtësi. Përzieni në fund edhe majën e ujit të valë. Masa duhet të jetë e hollë. Hidheni në mënyrë të barabartë të gjitha masat e përgadituta.

Piqeni në 30 deri në 35 minuta në furrën e nxehur, derisa testet e tortës të bëhen me një kruese dhëmbësh.

MUND TË JU PËLQEJNË