Gelmer Funicular në Bern, Zvicër konsiderohet si një nga atraksionet më të pabesueshme në botë.

Ajo është një rrugë e gjatë me hekurudhë që lidhë dy stacione pranë, Handegg dhe Gelmersee.

Hekurudha ishte ndërtuar për të transportuar materiale të rënda, por tani përdoret si një shëtitje aventuriere nga guximtarët dhe turistët, transmeton Gazeta Express.

Ata që hipin në vagonin e kësaj rruge, duhet të kalojnë urën Handeck, që është 70 metra mbi Handeck Gorge. Se si duket një udhëtim nëpër të, shikoni videon më poshtë.

The Gelmer Funicular in Switzerland is Europe's steepest funicular railway

This looks amazing! Who would ride this?

Gepostet von WiperTags am Samstag, 28. Juli 2018

MUND TË JU PËLQEJNË