Sot, në Prishtinë , në kuadër të themelimit të batalionit të njohur ‘ Atlantiku’u mbajtë një Akademi përkujtimore, në të cilën përveç personaliteteve të shumta shtetërore morën pjesë edhe delegacioni shqiptaro-amerikan në krye me Mark Gjonajn.

Vlen të përmendim se , në këtë Akademi , në pikën artistike , u prezentua dhe ikona e muzikës sonë Ilir Shaqiri tek në duet me Agim Krasniqin eksluzivisht këndoi kèngën “ Batalioni i Atlantikut” , shkruan “Kosovarja”.

Këngë kjo , e cila u lansua para pak ditësh e që ne po u afrojmë ta dëgjoni .

Fjalët e muzika e kësaj kënge kushtuar luftëtarëve të këtij batalioni, të cilët vullnetarisht iu bashkangjitën luftës sonë çlitimtare të pranishmit në këtë Akademi i bëri edhe të emocionohen. /Kosovarja/

MUND TË JU PËLQEJNË