Ushqimet të cilat ndryshojnë ngjyrën e syve tuaj

Keni dashur ndonjëherë një ndryshim në ngjyrën e syve tuaj? Epo një dietë e përbërë nga këto ushqime mund të bëjë mrekulli për sytë tuaj! Pas pak kohe, raportet kanë treguar një ndryshim të dukshëm të ngjyrave,shkëlqimit dhe butësisë, transmeton Gazeta Metro

Ushqimet që ndryshojnë ngjyrën e syve tuaj:

Spinaqi-Spinaqi është një ushqim që ngarkohet me lutein me hekur, zeaxanthin dhe karotenoide. Së bashku, këto janë sugjeruar të ndryshojnë ngjyrën e syve. Përveç përmirësimit të lëkurës dhe flokëve të shëndetshëm, spinaqi është një ushqim jetësor që është i sigurt për të gjallëruar sytë tuaj.

Kikirikët-Kikirikët e papërpunuar veçanërisht janë të mirë për sytë tuaj. Megjithëse janë me përbërje më të madhe në yndyrë sesa shumica e arrave, ato kanë fuqi të ndritshme për sytë. Edhe fëmijët i preferojnë ata por vetëm sigurohuni që ata janë të papërpunuar.

Mjalti-Megjithë besimin popullor, mjalti në formën e tij natyrore është me të vërtetë i mirë për ju! Ai promovon shëndet të mirë duke ju dhënë përfitime të mëdha dhe sheqernat e tij janë njohur që ju lehtësojnë sytë me kalimin e kohës. Por është e rëndësishme të hani mjaltë në formën e tij të papërpunuar, jo të përpunuar.

Peshku-Peshku thuhet se përmban dy vitamina kryesore dhe minerale që ndikojnë në ngjyrën e syve. Si viçi, ai përmban ton magnez. Por gjithashtu është i mbushur me fosfor. Por mos u shqetësoni, ndërsa sytë tuaj ndryshojnë, nuk do të përballeni me sytë e peshkut!

Qepët- Qepët bëjnë më shumë sesa thjesht i bëjnë sytë të lotojnë. Bima bën mrekulli për lëkurën, flokët dhe madje edhe për sytë tuaj. Studimet kanë treguar që një dietë me konsum të rregullt të qepës tregon një ndryshim progresiv të ngjyrës së syve. Mund të zgjasë një kohë, por ndërkohë, është e shkëlqyeshme për lëkurën tuaj!

Çokollata-A e dini se çokollata ju bën të ndjeheni të lumtur? Sigurisht që e dini! Por a e dini pse? Sepse çokollata lëshon një hormon të quajtur serotonin në trupin tuaj. Ky hormon do të zgjerojë sytë tuaj dhe do t’ju japë një iris më të vogël. E cila nga ana tjetër, do t’i bëjë sytë tuaj të duken më të thellë dhe më të errët!

Vezët- Vezët e mbushura me proteina, vezët janë një tjetër bast i shkëlqyeshëm nëse dëshironi një tranzicion eventual të syve. Shtojeni atë në dietën tuaj së bashku me këto ushqime të tjera dhe me shumë mundësi do të shihni një lloj ndriçimi ose ngjyrimi në kohë!

Karrotat-Karrota është vërtetuar në më shumë se një rast se një tepricë e ushqimeve në ngjyrë portokalli sigurisht që ndikon në ngjyrën e lëkurës tuaj. Disa thonë se do t’ju kthejë sytë tuaj edhe në një ngjyrë të ndryshme. Por edhe sikur të mos jetë kështu, lëkura juaj portokalli do të theksojë sytë tuaj sidoqoftë!

MUND TË JU PËLQEJNË