Përbërësit:

1 filxhan sheqer

50 gr gjalpë të zbutur

50 gr mollë të grirë imët

1 banane e grirë imët

2 vezë

1 lugëz kafe instante

1 sheqer vanilje

1 filxhan miell

½ filxhan kakao

½ lugëz sodë bikarbonë

pak kripë

Hapi 1

Furrën ngroheni në 180 gradë.

Hapi 2

Në një enë të thellë miksojini sheqerin me gjalpën e më pas shtoni mollën dhe bananen e imtësuar. Miksojini mirë.

Hapi 3

Shtoni vezët njërën pas tjetrës dhe vazhdojeni miksimin. Në fund shtoni edhe kafenë instant dhe sheqer vaniljen.

Hapi 4

Miellin bashkojeni me kakaon, sodën bikarbonë dhe kripën.

Hapi 5

Këtë masë bashkojeni me masën e lëngshme.

Hapi 6

Masën e fituar zbrazeni në enën e mbuluar me letër pjekjeje.

Hapi 7

Piqeni në furrën e parangrohur për 40 minuta ose sipas nevojës.

Hapi 8

Dekorojeni sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË