Të gjithë i duam ëmbëlsirat, e sidomos ato kur përgatiten sh[ejtë dhe janë shumë të shijshme

Përbërësit për tavë 24 cm:

7 mandarina bio, dy prej të cilave për zbukurim

125g gjalpë i butë në temperaturë ambienti

150g sheqer kaf

240g miell bajamesh ose bajame të bluara

100g miell integral (i zi)

3 vezë

1 bustinë sodë për ëmbëlsira

Për kremin sipër:

180g djathë Philadelphia

50g sheqer pluhur

lëngu i ½ limoni

30g gjalpë i butë në temperaturë ambienti

Përgatitja: Ndezim furrën në 180°.

1. Mandarinat (5), të lara, pa i qëruar, i vëmë të ziejnë në një tenxhere me ujë të valuar për 10 minuta (i hedhim kur uji të ketë marrë valë).I kullojmë dhe i lëmë mënjanë të ftohen mirë. I presim mandarinat bashkë me lëkurën në copa dhe më pas i grijmë te grirësi i frutave sa të bëhen si pure. I lëmë mënjanë.

2. Me rrahësin elektrik rrahim vezët me sheqerin për 2 minuta sa të bëhen si krem. Shtojmë gjalpin pjesë-pjesë, miellin e bajameve, miellin dhe sodën e ëmbëlsirave nëpërmjet një site dhe së fundi purenë e mandarinave. I përziejmë mirëme spatul ose lugë druri, transmeton living.al.

3 . Hedhim brumin te tava e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim në furrë për 40 minuta me 180°, më pas e ulim temperaturën në 150° dhe vazhdojmë pjekjen edhe për 15-20 minuta të tjera. Bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh e cila duhet të dalë e pastër. Nëse është nevoja, mbulojeni nga fundi i pjekjes tortën me letër alumini që të mos digjet pasi koha e pjekjes është shumë e gjatë.

4 .Kur torta të jetë e vakët e heqim nga tava dhe e lëmë të ftohet plotësisht mbi një grilë.
Ndërkohë përgatisim kremin: Me rrahësin e vezëve me dorë, përziejmë djathin me sheqerin dhe gjalpin. Shtojmë më pas dalëngadalë lëngun e limonit derisa të kemi një masë si shkumë. E zbukurojmë tortën me kremin dhe sipër vëmë feta mandarinash të freskëta bashkë me lëkurë.

MUND TË JU PËLQEJNË