Thonjtë tanë mund të dëmtohen lehtë dhe të na sjellin shumë shqetësime. Edhe pse ndryshimet në thonj mund të duken të frikshme, ata mund të kurohen lehtësisht në shtëpi dhe të zhduken brenda një kohe të shkurtër. Ne ju po ju tregojmë ilaçet më të mira shtëpiake për t’i mbajtur ata të shëndetshëm.

Thonjë të futur në mish

Një nga çështjet më të bezdisshme të këmbëve janë thonjtë e futura në mish. Simptomat e zakonshme përfshijnë skuqje, dhimbje dhe butësi në gishtin e këmbës rreth thoit, ënjtje dhe infeksion të lëkurës. Vendosni këmbën tuaj në një legen me ujë të ngrohtë: Kjo do të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe lehtësimin e dhimbjes. Mbajeni përafërsisht 20 minuta.

Uthull molle: Shtoni 1/4 filxhan uthulle në ujin tuaj të ngrohtë. Ajo funksionon si një ilaç antiseptik, anti-inflamator dhe qetësues i dhimbjeve për thonjtë e futur në mish. Mbajini këmbët për 20 minuta.

Zgjidhni këpucë të rehatshme: Këpucët dhe çorapët që vishni mund të acarojnë mishin rreth thonjve. Sigurohuni që këpucët të jenë mjaft të gjera që të mos shkaktojnë ndonjë shqetësim në gishtërinjtë tuaj dhe që çorapet të mos ushtrojnë presion shtesë në këmbë.

Thonjtë e trashë

Infeksioni i kërpudhave prek vetëm thonjtë e këmbës. Ata bëhen më të trashë, ndryshojnë ngjyrën e tyre, fillojnë të ndahen dhe shkërmoqen, gjë që gjithashtu mund të shoqërohet me një erë të pakëndshme.

Kripa Epsom: Hidhni disa lugë kripë epsom në një legen me ujë dhe mbajini këmbët për 20 minuta. Bëjeni këtë veprim 2-3 herë në ditë.

Uthull e bardhë: Vërini këmbët në ujë të ngrohtë të përzier me uthull të bardhë. Kjo do të ndihmojë në uljen e rritjes së baktereve të caktuara.

Kërpudhat e këmbëve

Kërpudhat e këmbëve është një infeksion që shumë prej nesh mund të vuajmë. Gjëja e parë që mund të vini re, nëse keni kërpudha në këmbë, është një njollë e bardhë ose e verdhë pikërisht nën thonjtë tuaj. Pas ca kohësh, infeksioni do të përhapet dhe e gjithë maja e këmbëve mund të bëhet e verdhë, e trashë dhe me keqformime. Futni këmbët tuaja në një legen me ujë të ngrohtë dhe hidhini sodë, kripë Epsom dhe peroksid hidrogjeni. Kjo do ju ndihmojë të zhdukni kërpudhat e këmbës.

Thonj të ndarë

Në këtë rast, thonjtë fillojnë të ndahen në shtresa ndërsa rriten. Ju gjithashtu mund të vini re që thonjtë tuaj bëhen më të brishtë dhe prishen lehtësisht. Kjo gjë ndodh edhe tek thonjtë e këmbëve dhe të duarve.

Hidratues: Kremrat dhe vajrat hidratues mund të ndihmojnë në kurimin e thonjve të ndarë. Aplikojini ato direkt në thonj dhe në lëkurën përreth tyre. Nëse thonjtë tuaj bien në kontakt me ujin, pasi thahen ato mund të copëtohen më keq. Prandaj vishni doreza kur të bëni punët e shtëpisë. Uji dhe kimikatet janë të dëmshme për duart dhe thonjtë tuaja. Mbrojini ato duke përdorur një palë doreza gome.

Një hematoma

Nëse një këmbë është e dëmtuar, një hematoma mund të shfaqet nën thonjtë tuaj. Edhe pse është thjesht gjaku që mblidhet atje, nuk duket shumë tërheqëse. Thoi juaj mund të dhemb, të ndryshojë ngjyrën dhe të ndjeni vazhdimisht presion nën të.

Vendosni pak akull mbi të: Pak akull do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe zvogëlimin e fryrjes së thonjve të këmbës.

Mbajeni të ngritur: Mbajeni këmbën e ngritur për të zvogëluar dhimbjen dhe ënjtjen.

Thonj të zbardhur

Nëse thonjtë tuaj ndryshojnë ngjyrën e tyre në të bardhë të thellë të verdhë ose të ndritshme, kjo mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje kërpudhore.

Përdorni sodë buke: Përzieni 1/2 lugë gjelle peroksid hidrogjeni dhe një lugë gjelle sode buke. Fërkojeni përzierjen në thonjtë tuaj dhe lëreni për 3 minuta.

Uthull e bardhë: Në rastet kur zbardhja e thonjve është shkaktuar nga një infeksion bakterial, përpiquni të vendosni këmbën tuaj në banjë me pak ujë dhe uthull të bardhë.

Lëng limoni: Një tjetër kurë e mahnitshme që mund të largojë njollat nga thonjtë është lëngu i limonit. Nëse problemi vetëm përkeqësohet dhe ndjeni dhimbje, duhet të këshilloheni me mjekun dhe të kontrolloni sa më shpejt thonjtë tuaj.

MUND TË JU PËLQEJNË