Kur Shkurte Fejza këndonte “Oj Kosovë oj nëna ime” emocionet preknin kulmin e krenaria bëhej e madhe sa vetë Kosova, shkruan “Kosovarja”.

Një këngë që u dha zemër trimave të rroknin armët, u bë himn i burrërisë e trimërisë, i forcës e guximit.

Ndërkohë që disa burra fshiheshin nën fustanet e grave, kjo grua u bë zëri që jehoj fuqishëm për liri e atdhedashuri dhe kështu u shndërrua në heroinë të gjallë, shkruan “Kosovarja”.

Këngëtares, nuk arriti t’ia mbyll gojën regjimi serb, e as sot nuk arrin askush ta ndaloj ti thotë ato që i identifikon si të pa hijshme e të pa drejta.

Këngëtarja së fundi ka bërë bujë me disa deklarata të guximëshme, që menjëherë e vëndosen në qendër të vëmendjes.

MUND TË JU PËLQEJNË