Siq e kemi ditur qepa, është shumë e mirë për shëndetin e njeriut, duke pasur në shtresat e lëkurës së saj një pigment të njohur si kuercetinë.

Ky pigmënt I qëpës mban rrugët e gjakut të pastra, ul tensionin dhe trajton pagjumësinë, pos kësaj qepa përmban edhe antioksidantë me vlera kundër kancerit dhe mykut, shkruan ORAinfo.

Studimet e fundit që kan dalur në luftën,për kancerin, kanë treguar se ekstraktet e qepës, parandalojnë shpërndarjen massive të qelizave të kancerit.

Pos kësaj qepa pastron edhe zorrën e trashë duke eleminuar toksinat e akumuluara në zorrë.

Qepa lufton edhe këto sëmundje si: diabetin e shkallës së dytë, sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet e sistemit tretës dhe mbipeshën.

 

MUND TË JU PËLQEJNË