Rrudhat dhe vijat e shprehjes janë padyshim ndër problemet më të vështira estetike për t’u parandaluar dhe shmangur. Pothuajse simptoma të pashmangshme të kalimit të kohës, pot është e mundur të vononi shfaqjen e tyre me përdorimin e mjeteve juridike natyrore.

Rrudhat dhe vijat e shprehjes janë padyshim ndër problemet më të vështira estetike për t’u parandaluar dhe shmangur. Pothuajse simptoma të pashmangshme të kalimit të kohës, pot është e mundur të vononi shfaqjen e tyre me përdorimin e mjeteve juridike natyrore.

Farat Chia janë një përbërës natyral shumë të dobishme në këtë drejtim. Të pasura me antioksidantë dhe acide yndyrore omega 3, farat chia ndihmojnë në parandalimin ose zvogëlimin e dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga radikalët e lirë.

Për të përgatitur maskën e fytyrës me bazë farat chia, bluani një avokado të pjekur, shtoni 5 lugë fara chia, 3 pika vaj livande dhe 6 pika lëng limoni. Përziejini mirë derisa të përftohet një përzierje homogjene, më pas aplikojeni në fytyrë. Lëreni të veprojë për 10 minuta dhe në fund shpëlajeni me ujë shumë të ftohtë.

Mund të përgatisni një ilaç exfoliating me bazë farat chia duke përzier 100 ml vaj kokosi me një lugë lëng limoni dhe dy lugë fara chia. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të veprojë për disa minuta.

Aplikoni të dy maskat dy herë në javë për të nxitur zhdukjen e rrudhave dhe vijave të shprehjes.

MUND TË JU PËLQEJNË