Moti gjatë stinës së dimrit nuk është shumë i përshtatshëm për lëkurën.

Të ftohtit dhe nivelet e ulëta të lagështisë rezultojnë në ajër të thatë, i cili më pas vjedh lagështin e lëkurës gjatë gjithë ditën, transmeton Telegrafi.

Pa kujdes të menjëhershëm, lëkura e thatë mund të çojë në plasaritje dhe gjakderdhje, dhe era e ashpër e dimrit e bën këtë problem edhe më keq.

Ngrohja e brendshme e lëkurës heq më tej ajrin e lagështisë, ashtu siç bëjnë dushet e nxehta dhe pastruesit e ashpër.

Lagështia shtesë ndihmon, por ju duhet të bëni më shumë për t’i kundërvepruar këto efekte dhe për të mbajtur lëkurën më të re dhe më të butë. Për të reduktuar çarjet, skuqje, kruajtje, dhe për të mbajtur lëkurën më të shëndetshme dhe të rehatshme këtë sezon, provoni këto këshilla.

Pastroni fytyrën me ujë të vakët
Dushet e nxehtë gjithmonë ndjehen mirë në dimër, por kur mundeni, sidomos kur thjesht lani fytyrën ose duart, zgjidhni ujë të vakët për të shmangur heqjen e sa më shumë vajrave larg nga lëkura.

Përdorni kremra menjëherë pas të pastroni fytyrën
Lëkura juaj jo vetëm që ka nevojë për më shumë lagështi, por madje lagështi menjëherë pas larjes. Aplikimi i kremrave në lëkurë të lagur ndihmon mbylljen e poreve në lëkurë. Mbani një shishe pranë vaskës, tezgës së dushit dhe në çdo lavaman dhe përdorni lirisht çdo herë që të pastroheni.

Mbrojeni lëkurën
Mësohuni për të veshur doreza dhe shalle për të mbrojtur lëkurën nga erërat e ftohta, shiu dhe bora. Gjithashtu, mos harroni kremrat kundër diellit. Dielli dimëror mund të jetë po aq i dëmshëm sa dielli i verës, kështu që aplikoni një mundësi të sigurt si oksid zinku ose dioksid titani në çdo zonë të ekspozuar.

Pini ujë
Ne kemi prirje që të pimë më pak ujë gjatë dimrit, sepse konsumojmë më shumë pije të nxehta si kakao dhe çaj, por mos harroni se lëkura juaj ka nevojë për hidratim nga brenda, jashtë. Pak ujë i vakët me limon mund të jetë shumë freskues dhe hidratues në të njëjtën kohë.

Ndërroni pastruesit e lëkurës
Pastruesit mund të jenë shumë të thatë për lëkurën tuaj. Nëse jeni mësuar të përdorni opsione që përmbajnë acid glicolid ose salicit, mund të jenë më shumë hidratues sesa përbërësit e kremrave.

Përdorni maska që bëhen në kushte shtëpiake
Maska hidratuese shtëpiake mund të sigurojnë lagështinë e nevojshme në muajt e dimrit. Përdorni përbërës natyralë hidratues si mjaltë, avokado, kos, vaj ulliri, vaj bajame, banane dhe aloe. Përzini ato që ju pëlqejnë së bashku për të krijuar një krem, dhe lëreni atë në lëkurë për 10-30 minuta për hidratim më të mirë të lëkurës.

MUND TË JU PËLQEJNË