Shijoni një pjatë shumë aromatike dhe oreksndjellëse.

Përbërësit:

– 1 presh,

– 300 g mish të bluar,

– 3 g spinaq,

– 1 spec i gjelbër,

– 1 domate,

– 2 vezë,

– 200 g ajkë të thartë,

– 100 ml qumësht,

– vaj,

– kripë,

– 4 thelpinj hudhre

Përgatitja:

Në vaj fërgoni preshin e grirë, shtoni specin e grirë, shtoni mishin e bluar dhe fërgojeni mirë.

Shtoni spinaqin e grirë dhe marinoni mirë, shtoni domaten e grirë me hudhrën e grirë.

Kur të fërgohet mirë hiqni nga zjarri dhe lini të ftohen.

Ndizeni furrën në 250 gradë Celsius.

Vezët tundni, shtoni ajkën, qumështin tundeni dhe shtojeni në mishin e fërguar. Sipër mund të qitni pak kaçkavall të grirë në rende.

Piqeni rreth 35 – 40 minuta

MUND TË JU PËLQEJNË