Kjo recetë ka të bëj me ëmbëlsirat e shtëpisë që fëmijët adhurojnë.

Përbërësit e nevojshëm:

100 gr lajthi të pjekura

1 lugë gjelle vaj kokosi

1 lugë pluhur kakao

2 lugë sheqer kokosi

3 mollë

100g çokollatë e zezë

kanellë

Mënyra e përgatitjes:

Pasi ta keni bërë masën, skuqni lajthitë e pjekura, vajin e arrës së kokosit, kakaon dhe sheqerin e arrës së kokosit. Ju duhet të merrni një masë të trashë homogjene.

Mund të shtoni pak ujë ose edhe më shumë vaj nëse dëshironi që të jetë më pak i hollë. Pastaj preni mollët në rrathë dhe pastrojeni me një peshqir për të marrë lëngun e tepërt.

Rrathët e mollës zhytni në masën e përgatitur më lartë dhe ëmbëlsira është e gatshme për tu shërbyer pasi të ftohet.

MUND TË JU PËLQEJNË