Përbërësit

1 filxhan oriz

1 kanace bizele

1 qepë

2 thelpinj hudhre

kripë dhe piper i zi

kurkuma

vaj ulliri

Udhëzimet

Hapi 1 

Qepën grijeni imët dhe skuqeni në vaj ulliri.

Hapi 2 

Shtoni hudhrën e grirë imët dhe vazhdojeni skuqjen edhe për pak kohë.

Hapi 3

Orizin e larë shtojani qepës e kaurdiseni derisa të marrë një pamje të kristaltë.

Hapi 4 

Pastaj shtoni ujin dhe vazhdojeni zierjen në temperaturë të ulët.

Hapi 5 

Pas 15 minutash shtojani kurkuman e trazuar me pak ujë.

Hapi 6 

Shtoni edhe bizelet, kripë e piper dhe vazhdojeni zierjen derisa të jetë i gatshëm orizi.

Hapi 7 

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË