Që nga kohët e lashta kanë ekzistuar trajtime dhe produkte për të eliminuar të gjitha papastërtitë, për të pastruar fytyrën nuk është e mjaftueshme për të larë çdo ditë.

Periodikisht, ju duhet të bëni pastrim më të thellë të lëkurës.

Në vend që të blini pastrues fytyre të cilët asnjëherë nuk janë 100% të duhur për ju më mirë krijojini ato me produktet që keni në shtëpinë tuaj.

Provoni këto receta të thjeshta për pastrimin e fytyrës nga blogerët e njohur:

Vaji i kokosit: Ai ka veti natyrale antibakteriale dhe antifungale, është një hidratues efektive. Megjithatë, nëse keni lëkurë të prirur ndaj akneve, hiqni dorë nga vaji i kokosit, nëse nuk e dini që fytyra juaj mund ta tolerojë atë, transmeton Klan Kosova.

Uthulla e mollës: Mund të ndihmojë në rivendosjen e niveleve e PH-së të lëkurës tuaj për të ndihmuar në zbutjen e çrregullimeve, parandalimin e poreve të bllokuara dhe mbajtjen e lëkurës që të bëhet tepër e thatë ose me shumë e vaj.

Limon dhe mjaltë: Mjaltë dhe limoni së bashku janë një hidratues natyral, një kombinim i përsosur qetësues dhe pastrues fytyre natyral. Mjalti është natyrisht antibakterial dhe plot me antioksidantë, të cilët parandalojnë aknet dhe ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës.

MUND TË JU PËLQEJNË