Pritjet në kufi për mërgimtarët të cilët po vijnë për pushime në Kosovë shpesh kanë ditur të jenë të gjata, por për ta janë kujdesur shqiptarët e Luginës.

Kjo është bërë e ditur në një postim në Facebook:

“Shqiptarët e Luginës u japin ujë mërgimtarëve që po presin në kufirin Serbi-Kosovë

Sot aktivistë të Alternativës për Ndryshim në Bujanoc, përmes një aksioni simbolik, duke i dhuruar ujë të ftohtë, i kanë dëshiruar mirëseardhje bashkëatdhetarëve shqiptarë që jetojnë në vendet e perëndimit, të cilet po presin në pikën kufitare Dheu i Bardhë.

Qytetarë të shumtë të cilët po udhëtojnë në temperatura të larta, falemnderuan dhe u shprehën mirënjohës ndaj aktivistëve të cilët sadopak i freskuan me ujë”.

MUND TË JU PËLQEJNË