Kjo recetë me siguri që do të ju shijoj pa fund.

Përbërësit e nevojshëm:
2 vezë
150 g miell

2 lugë grizë

100 ml qumësht

gjysmë pluhur pjekje

50 g gjalpë
Për mbushje:

200 g djathë

200 g salcë kosi

100 g ullinj
1 spec të kuq më të madh

1 vezë

Mënyra e përgatitjes:
Përzieni 2 vezë, më pas shtoni miellin me pluhurin për pjekje, qumështin, gjalpin e zbutur dhe përzieni deri sa të bëni masë homogjëne dhe derdhni në tigan (25×15 cm) gjysmën e përzierjes. Pritini djathin në kube dhe shpërndani sipër brumit. Skuqeni kremin me vezën. Rregulloni ullinj të prerë dhe speca të copëtuar në djath. Hidhni salcë kosi mbi të dhe rregulloni dhe më pas pjesën tjetër të brumit. Rrafshoni bukur dhe piqeni në 200 ° C për rreth 40 minuta.

MUND TË JU PËLQEJNË