Përbërësit

400 gr luleshtrydhe

100 gr spinaq me gjethe te vogla

50 gr rukola

200 gr djathë i bardhe dhie

4 luge vaj ulliri

1/2 lëng limoni

stika pishe/arra/bajame/lajthi

kripë

Hapat
1

Lajme dhe thajme shume mire spinaqin dhe rukolen (ose sallaten) dhe i vendosim ne nje tas te madh.

2

Pastrojme luleshtrydhet, i heqim gjethet dhe i ndajme ne dy ose kater pjese (varet nga madhesia e tyre). Presim ne kubik ose therrmojme me dore edhe djathin e bardhe.

3

I hedhim te gjithe perberesit tek tasi me spinaqin, shtojme pak kripe, lengun e limonit, vajin e ullirit dhe i perziejme me delikatese.

4

Ne fund i zbukurojme me frutat e thata ne siperfaqe.

MUND TË JU PËLQEJNË