2 kg karrota

2 kg speca të kuq djegës

3-4 tufa magdanoz

4-5 kokrra hudhër

150 gr kripë

100 gr sheqer

200 ml uthull

150 ml vaj

1 konzervans

1 vinobran

Grihen karrotat në rende, copëtohen imët specat, hudhrat dhe magdanozi.

Më pas, përziejmë të gjithë përbërësit së bashku dhe i lëmë në temperaturë ambienti për 3-4 orë.

Vendosen në kavanozë dhe janë gati për servim pas 3 javësh.

Ruhen në ambient të freskët që të qëndrojnë sa më gjatë.

MUND TË JU PËLQEJNË