speca feferona

1 1/2 gotë ujë

1/4 filxhan uthull

kripë

Specat e pastruar renditen në kavanozin e sterilizuar.

Ndërkohë vëjeni ujin në zjarr që të vlojë bashkë me kripën.

Ujin e vluar hidhjani kavanozit me speca. Pas kësaj hidhini edhe uthullën.

Mbyllini mirë.

Kavanozin me speca vendoseni në zjarr, në një tenxhere të mbushur me ujë, derisa të vlojë.

Pastaj largojeni nga tenxherja dhe lëreni në një vend të errët e të ftohtë të kthyer përmbys.

 

MUND TË JU PËLQEJNË