Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
4

500 gr spinaq

1-3 qepë e njomë

200 ml qumësht

1 lugë gjelle ajkë të thartë/shtalpë

200 gr djath

3-4 thelpinj hudhre

3 vezë

vaj

kripë dhe piper i zi

mëlmesa

kaçkavall

Udhëzimet

Hapi 1 

Qepët e grira skuqini në vaj, pastaj shtoni hudhrën dhe spinaqin e grirë.

Hapi 2 

Skuqini bashkë të gjitha derisa të shterrojë lëngu i tepërt.

Hapi 3

Pastaj enën largojeni nga zjarri, shtoni kripë e piper dhe mëlmesa sipas dëshirës.

Hapi 4 

Djathin shkërmoqeni me pirun, shtoni shtalpën e qumështin dhe përzijini mirë të gjitha duke u shtuar edhe vezët.

Hapi 5 

Kur të jetë ftohur pak spinaqi, shtojani masën me djathë dhe përziejini mirë të gjitha.

Hapi 6 

Këtë masë zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë.

Hapi 7 

Sipër spinaqit hidhni pak djathë kaçkavall të grirë në rende.

Hapi 8

Tavën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 35 minuta. Pak para se ta nxirrni nga furra, në mes të tavës thyeni një vezë.

Hapi 9

Një drekë e shkëlqyeshme dhe e shëndetshme.

Hapi 10 

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË