Disa lugë vaj ulliri në javë mund të jenë më efektive se viagra kur bëhet fjalë për ruajtjen e jetës seksuale të meshkujve, sipas studiuesve të Universitetit të Athinës

Shkencëtarët grekë kanë kryer kërkime mbi 660 vullnetarë me një moshë mesatare prej 67 vitesh. Rezultatet tregojnë se ushqimi i shëndetshëm në moshën e mesme garanton jetë seksuale aktive tek meshkujt edhe pa viagra dhe stimulantë të tjerë në vitet gjashtëdhjetë e shtatëdhjetë të jetës. Ata janë të bindur se është vaj ulliri që mban enë të gjakut të shëndetshme dhe qarkullim, transmeton lajmi.net.

Studimi gjithashtu tregoi se niveli i testosteronit në meshkujt që ishin ushqyer kaq shumë ishte më i lartë. Arsyeja është niveli më i ulët i yndyrës së trupit, i cili ndikon në hormonet.

Studimet e mëparshme kanë treguar se vajrat dhe vaji i ullirit përmirësojnë ndjeshëm marrëdhënien midis yndyrës së mirë dhe të keqe në gjak, duke kontribuar në qarkullimin më të mirë, ndër të tjera, dhe në dhimbje koke.

– Viagra nuk është një zgjidhje afatgjatë, vepron menjëherë, dhe mundëson njerëzit të ruajnë nivelet seksuale pa drogë – thotë hulumtuesi kryesor Christina Chrysohoou Universitetin e Athinës.

Ai kujtoi efektet anësore të marrjes së viagres, të tilla si dhimbje koke, dhimbje shpine dhe çrregullime të vizionit.

MUND TË JU PËLQEJNË