Kungulli është mbretëresha e vjeshtës dhe një perime e preferuar për shumë njerëz. Ju gjithmonë mund të eksperimentoni me të dhe ta përdorni për të përgatitur lëngje të freskëta.

Është i pasur me vitamina dhe yndyra omega 3, rrit imunitetin, ka një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës dhe zvogëlon rrezikun nga kanceri.

Përbërësit e nevojshëm:

450 gr pure kungujsh

250 gram qepë të copëtuar

1 lugë çaji hudhër të grimcuar

1 lugë çaji trumzë

1 lugë çaji piper

Supë pule 1 litër
50 ml salcë kosi për gatim

1 lugë çaji majdanoz të freskët

50g gjalpë

Mënyra e përgatitja:

Lani kungullin dhe copëtojeni, më pas qëroni farat dhe piqini në një tigan derisa pjesët të jenë të buta. Lejoni që feta të ftohet, më pas zhvishem pjesën e portokalli të kungullit nga lëvozhga dhe vendoseni në mikser. Shtoni gjalpin në blender dhe më pas tundni kungullin derisa të keni një tul.

Nxehtësia e vajit të ullirit në një tigan, pastaj futeni në tenxhere kungullin, qepën, hudhrën, specin e nxehtë të copëtuar dhe trumzën. Derdhni të gjithë përbërësit mbi supën e pulës. Përzieni mirë dhe lëreni tenxheren të ziejë. Pastaj lejoni që ajo të gatuhet mbi një nxehtësi të moderuar. Hidhni në salcë kosi. Lini në zjarr edhe 10 minuta të tjera. Sezoni pjatën me majdanoz.

MUND TË JU PËLQEJNË