Përbërësit:

6 lugë gjelle gjalpë

220 gr çokollatë të zezë

6 vezë

½ filxhan sheqer

sheqer pluhur

Hapi 1

Gjalpën e cokollatën shkrijini bashkë e më pas shtojuni të kuqtë e vezëve.

Hapi 2

Të bardhët e vezëve rrahini e më pas shtojuni sheqerin.

Hapi 3

Kur të jetë forcuar mjaftueshëm si masë, atëherë shtojeni gradualisht masën me cokollatë, gjalpë e të kuqtë e vezëve.

Hapi 4

Përziejeni mirë masën dhe zbrazeni në kallëpin adekuat, të lyer paraprakisht me gjalpë.

Hapi 5

Piqeni në furrën e parangrohur në 140 gradë për afro 50 minuta.

Hapi 6

Sipas dëshirës, shërbejeni të spërkatur me sheqer pluhur ose me krem të rrahur qumështi. /Gastro

MUND TË JU PËLQEJNË