Për përgatitjen e kësaj torte të shijshme nevoitën dy orë kohë.

Përbërësit:

180 g biskota

100 g gjalpë

500 g miell

75 g çokollatë e errët

15 g kakao pluhur

100 g sheqer

200 ml qumësht

50 g miell misri

2 vezë

Përgatitja:

Në një enë grijmë biskotat duke i bërë pothuajse pluhur. Pastaj në një enë shkrijmë gjalpin dhe e përziejmë me biskotat e grira. Brumin e përgatitur me biskota dhe gjalpë e hedhim në një tavë me një diametër prej 22 cm dhe e fusim në frigorifer për 30 minuta. Në një tenxhere shkrijmë çokollatën e errët në zjarr të lehtë.

Në një enë hedhim miellin me sheqerin dhe i përziejmë me mikser derisa të marrim një krem të butë. Pastaj ia shtojmë qumështin, vezën, miellin e misrit dhe kakaon duke e përzier vazhdimisht.

Pastaj hedhim edhe çokollatë të shkrirë dhe përziejmë përbërësit mirë. Masën e përgatitur e hedhim në tavën që kemi vendosur në frigorifer dhe e fusim në furrë të piqet në temperaturë prej 170 gradësh për 50-60 minuta.

E lëmë të ftohet dhe sipër i hedhim një shtresë të hollë të çokollatës së shkrirë dhe e spërkasim me pak kakao pluhur. Shërbehet pasi është ftohur.

MUND TË JU PËLQEJNË