Përbërësit:

3 vezë

1 gotë sheqer

1 gotë të çajit vaj

1 gotë të çajit qumësht

1 pluhur pjekurinash

100 gr spinaq

miell

krem shllag/pana

Përgaditja:

Hapi 1

Vezët dhe sheqerin derdhni në një enë të thellë. Përzieni me mikser rreth 5 minuta, pastaj ia shtoni qumështin dhe e vazhdoni përzierjën.

Hapi 2

Spinaqin pastroni dhe vendosni në blendar përmbi ia shtoni 1 gotë vaj vegjetal dhe e grimconi.

Hapi 3

Miellin, pluhurin e pjekurinave, spinaqin ia shtoni enës dhe e përzieni rreth 10 minuta.

Hapi 4

Brumin e fituar e derdhni tek ena e pjekjes dhe piqeni në furrë për rreth 30 minuta.

Hapi 5

Pas pjekjes, torten ndajeni më dysh e lyejeni me krem shllagun/pananë e rrahur.

MUND TË JU PËLQEJNË