Receta më poshtë ju tregon si të përgatisni një tortilë të mirë që do ju mbajë të ngopur me orë të tëra

Nevojiten:

– 3 lugë vaj;

– 100 g qepë;

– speca të freskët të gjelbër;

– niseshte;

– 400 g mish të bluar viçi;

– 150 g spec të freskët të kuq;

– djathë edamer;

– speca të vegjël djegës;

– kube mishi viçi për supë;

– 240 g fasule të kuqe në konservë;

– 300 g salcë domatesh;

– kripë;

– piper të bluar;

– 8 tortilla të gatshme.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni qepën e grirë derisa të skuqet. Shtoni mishin për supë dhe vazhdoni ta fërgoni.

Në fund shtoni fasulen e kulluar dhe misrin, pastaj disa lugë domate të pasuar dhe të gjithave qitni pak kripë dhe piper.

Në çdo tortilë qitni 2 lugë të kësaj shtese, qitni djathin e grirë në rende dhe lakojeni apo mbështilleni tortilën.

Radhisni në enë për pjekje të lyer me vaj, qitni sipër domaten dhe qitni djathin e mbetur.

Piqni në furrë në 200 gradë celsius rreth 15 minuta.

Shërbejeni me sallatë sipas dëshirës.

Kënaquni.

MUND TË JU PËLQEJNË