Një 54 vjeçar nga Kanadaja i pa identifikuar ka dëmtuar veshkat pasi ka marrë 12 herë sasi të vitaminës D çdo ditë.

Ai këtë dozë të vitaminave e mori çdo ditë për dy vite, mirëpo, për një javë iu përkeqësua shëndeti, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

Testet mjekësore treguan nivelet e larta të kreatininës në gjak, gjë që është një shenjë se veshkat ende po përpiqe të funksionojnë.

Mirëpo, viktima D në gjakun e tij, e kishte rrezikuar funksionimin e veshkave.

Mjekët arrin tia përmirësojnë gjendjen, mirëpo ai ka mbetur me sëmundje kronike të veshkave dhe mund të ketë nevojë për dializë./Indeksonline/.

 

MUND TË JU PËLQEJNË