Përbërësit:

– 300–350 g miell gruri;

– 100 g miell misri;

– 300 ml qumësht të vakët;

– 20 g tharmë;

– kripë;

– pak sheqer;

– 50 ml vaj ulliri;

– 100 g djathë të fortë;

– pak fara.

Përgatitja:

⦁ Qiteni tharmin në qumështin e vakët, shtoni një lugë të vogël sheqer, miell, vaj, kripë dhe ngjisheni deri sa të bëhet brumë i butë.

⦁ Lëreni të bymehet, ngjisheni edhe një herë dhe sërish lëreni të bymehet.

⦁ Tavolinën e punës lyeni pak me vaj dhe qiteni brumin në tavolinë.

⦁ Me duart me yndyrë përhapeni brumin, dhe në mes thërrmojeni djathin.

⦁ Mbulojeni me pjesën tjetër, dhe me duar shtypni skajet mirë.

⦁ Lyeni tepsinë e rrumbullakët dhe qiten pogaçen, pastaj mbulojeni që të bymehet.

⦁ Furrën ndizeni në 220 gradë Celsius dhe kur pogaçja të pushojë pak piqeni rreth 25 minuta.

⦁ Kur të marrë ngjyrë të gështenjtë, nxirreni pogaçen, mbulojeni dhe lëreni të mbuluar 15 minuta.

MUND TË JU PËLQEJNË