Kjo recetë është një pjatë shumë e shijshme dhe mbi të gjitha mjaftë e shëndetshme.

Përbërësit e nevojshëm:

10 speca të kuq

200 g oriz të gatuar

1 presh

1 karotë më e madhe

2 lugë gjelle ajvar

100 ml domate të gatuara

2 domate ose patate

Krip dhe piper

4 thelpinj hudhër

vaj

Mënyra e përgatitjes:

Skuqini preshërin e grirë në vaj dhe shtoni karotat e grira. Hidhni qepën dhe gatuani për pak kohë. Nga ana tjetër orizi është i zier por jo mjaftueshëm.

Pastaj në tiganin që keni vendosur preshërin, karotat, qëpën, shtojeni edhe orizin dhe fërgoni të gjitha së bashku duke i shtuar edhe kripën, piperin dhe ajvarin. Lani specat, hiqni farat, pastaj i mbushni me masën që e keni përgatitur. Pritini domatet ose patatet në feta më të vogla dhe mbyllni specat.

Mbuloni tepsinë me letër dhe renditni specat. Hidhni domatet e gatuara sipër tyre dhe vaj dhe piqeni në 200 gradë për 50 deri në 60 minuta. Kjo pjatë preferohet të shërbehet e ngrohtë.

MUND TË JU PËLQEJNË