Omëleta është gjithmonë një pjatë e thjeshtë dhe e shëndetshme. Gatuajeni me domate qershi dhe borzilok për një shije të mirë.

Përbërësit

3 domate qershi

2 degë borzilok (i freskët)

2 vezë

vaj ulliri

kripë

piper i zi

Përgatitja:

Prejini domatet përgjysmë në një dërrasë për prerje. Gjithashtu prejeni hollë edhe borzilokun dhe lëreni mënjanë.

Shtoni vezët në një enë sëbashku me pak kripë dhe piper të zi dhe rrihini për pak minuta.

Vendosni një tigan në zjarr dhe shtoni në të ½ lugë gjelle vaj ulliri. Hidhni në të domatet dhe gatuajini për rreth 1 minutë. Spërkatini me borzilokun e prerë dhe hidhni më pas edhe vezët e rrahura.

Lëvizini ngadalë me anë të një shpatulle derisa vezët të gatuhen plotësisht. Vendoseni në një pajtë për servirje dhe është gati për t’u shërbyer.

MUND TË JU PËLQEJNË